Filahome Postzegels


Johannes Calvijn

Calvijnjaar

Johannes Calvijn Het jaar 2009 staat niet alleen in het teken van Charles Darwin. Dit jaar wordt ook het Calvijnjaar genoemd omdat de kerkhervormer vijfhonderd jaar geleden in het Franse Noyon werd geboren. De Zwitserse postdienst herdenkt deze gebeurtenis met een postzegel van 100 centimes. De postzegel werd ontworpen door Laurent Donner en gedrukt in offset door Cartor Security Printing in La Loupe, Frankrijk. De postzegel verscheen op 21 februari 2009.
Laurent Donner ontwierp een sobere postzegel. We zien zijn stenen gezicht met op de achtergrond de kerktoren van de St. Peter Kathedraal in Genčve in grijze tinten. De belettering is uitgevoerd in donkerrood.

Darwin en Calvijn

Charles Darwin en Johannes Calvijn zorgden beiden voor beroering in de kerk. Beiden studeerden theologie, maar terwijl Calvijn zich richtte op de leer van Christus en de uitleg van de bijbel, trok Darwin de wereld in en formuleerde zijn evolutietheorie. Mens en dier zouden zich langs geleidelijke weg gemuteerd hebben en de mens zou, populair gezegd, van de apen afstammen. Hiermee weersprak hij het scheppingsverhaal uit de bijbel, waarin wordt betoogd dat god in zes dagen het complete heelal inclusief stoffering schiep. Op de zevende dag constateerde het opperwezen dat hij goed werk had afgeleverd en rustte hij uit.
Calvijn bleef veel dichter bij de bijbel. Hij interpreteerde deze onder invloed van Maarten Luther alleen anders dan de rooms-katholieke kerk.

Johannes Calvijn

Het middelpunt van de kerkelijke leer van Johannes Calvijn was de rechtvaardiging van de zondaar om Christus' wil van het geloof alleen. Johannes Calvijn studeerde theologie, rechten en oude letteren. Hij vluchtte in 1534 wegens zijn van de kerkleer afwijkende denkbeelden van Parijs naar Bazel. In Zwitserland schreef hij zijn beroemd geworden Institutio christianae religionis. Maar ook hier kreeg hij problemen. Calvijn was nogal recht in de leer en stond een strenge handhaving van de zedelijke tucht voor. De Zwitsers waren frivoler en verbanden hem in 1538. Johannes Calvijn verbleef tot 1541 in Straatsburg en vestigde zich daarna in Genčve.

Genčve

Dankzij Calvijn ontwikkelde Genčve zich van provinciestad tot intellectueel bolwerk. Dankzij hem vestigden zich vele hooggekwalificeerde werklieden en handelaren in deze stad. Hierdoor kreeg Genčve een enorme economische impuls. De stad werd beroemd door zijn uurwerkindustrie en de banksector. Daarnaast vestigden zich vele wetenschappers in de stad. Johannes Calvijn stichtte in 1559 de Geneefse universiteit. Al snel kreeg deze universiteit een grote invloed.
Bij de dood van Johannes Calvijn in 1564 was zijn leer tot ver buiten Genčve in West-Europa verbreid.
Ruud van Capelleveen, februari 2009

Lees verder: meer informatie

Postzegeluitgaven 2009
Postzegels Zwitserland
Slag bij Murten
Albrecht von Haller
Dag van de postzegel
Evolutie en schepping

Leestip
Neem een abonnement op de gratis nieuwsbrief over postzegels van Filahome.
Een nieuwsbrief vol tips en wetenswaardigheden over postzegels, postvervoer en andere interessante filatelistische onderwerpen.

Gratis Nieuwsbrief voor Postzegelverzamelaars

Meldt u NU aan voor
onze gratis nieuwsbrief
en ontvang hem VANDAAG nog.

Uw E-mailadres:

( Uiteraard gaan wij zeer zorgvuldig om met
de door u verstrekte gegevens )
Actuele Posttarieven
Gratis Postzegel Download
Gratis Postzegel Download Speciaal voor de Nederlandse en Belgische verzamelaars van postzegels en geďnteresseerden in alle aspecten die de filatelie in Nederland, België en andere landen te bieden hebben, heeft Filahome.nl een aantal gratis downloads ontwikkeld.

Maak vandaag nog gebruik van ons aanbod.
Gratis download

Postzegels per land
© 1998 - 2010 Filahome Postzegels is een uitgave van AbsoluteFigures.nl